Manipulace

2. května 2009 v 19:07 | Den©za |  Přemýšlím...
Ach jo, kdy já přestanu nad vším filozofovat? xD Asi brzo to nebude. Dneska jsem se pozastavila nad myšlenkou, že celý svět je vlastně jedna velká manipulace...

Manipulace....

Když vyťukáte slovo manipulace do wikipedie, poskytne vám tento server takovéto vysvětlení:

Manipulace (z latinských výrazů ruka a uchopit) je v sociální psychologii a sociologii termín označující snahu o působení na myšlení druhé osoby či více osob.

Základní, stručná definice, pod kterou můžete najít spoustu odborných článků, kde je manipulace vysvětlena z hlediska psychologie. To však teď není to zajímavé a důležité (pokud ovšem nechcete dělat do psycholy referát na toto téma, v tom případě vřele doporučuji) Spíš jsem se pozastavila nad jinou věcí, že manipulace je všude okolo nás...plíží se tiše a neviditelně a pomalu, ale jistě na nás útočí...a nikdo nezůstane ušetřen..(ne dobře přestávám s těmihle nadnesenými frázemi xD)

Člověk ráno vstane a jde k umývadlu zušlechtit svůj ranní nepříliš okouzlující vzhled. Sotva si chce vyčistit zuby, vybafne na něho značka jeho pasty, která zaručuje, že jedině s touhle pastou budete mít "totálně zdravý a bělostný chrup".
Potom spěchá do školy, případně do práce. Jede autobusem, který je (jak jinak) obří mobilní reklama. Po cestě samozřejmě míjí spoustu billboardů, reklamních cedulek a kdoví čeho všeho.
Ve škole či v práci se baví se svými kolegy. Jedna kolegyně na něho začne s prosbou, jestli by jí nepomohl. Ale neřekne to normálně, nýbrž manipulativně. ,,Víš TY BYS BYL STRÁÁŠNĚ HODNÝ, KDYBYS MI POMOHL s....."
O přestávce si čte časopis, z titulní stránky se usmívají DOKONALÍ LIDÉ, prostě ten vzor podle kterého bychom asi měli vypadat...bílé zuby, vysportovaná postava, štíhlounké tělo, dokonalé vlasy, dokonalý make-up (ano, dnes je možné vidět nalíčeného i chlapa) a samozřejmě úsměv, který dokazuje, jak strašně jsou ti DOKONALÍ lidé šťastní. Chudák člověk se potom chce takovým lidem podobat, protože si myslí, že jen když bude vypadat jako oni, tak bude šťastný a úspěšný. Večer, když jede z práce domů volí raději cestování vlakem. Koupí si jízdenku a jaké je jeho překvapení, když ze zadní strany na něho číhají další fotečky a manipulativní slogany.
Doma, vyčerpán po celodenní dřině si dá něco k jídlu, rohlík, který je z té pekárny co slibuje "nejkřupavější pečivo na světě" a veleprospěšný jogurt s živými kulturami.
Po večeři vypukne rodinná hádka. Náš človíček je nestranný a téma, kterého se hádka týká ho vůbec nezajímá, ale ostatní členové rodiny se ho každý snaží zlákat na svoji stranu. Snaží se ho zmanipulovat. Člověk otráven odchází a zaleze do svého pokoje, kde si pustí televizi. Na obrazovce se objeví známý xicht afektovaně se usmívajícího politika, který slibuje, že když budete volit jeho, zařídí vám šťastný a dokonalý život.
Večer člověk usíná a z rádia místo hudby hraje znělka firmy, která nabízí "profesionální školení manipulace"...


Na závěr ( rozepsala jsem se trošku ví než jsem předpokládala xD) bych chtěla dodat, že existuje manipulace i v pozitivním slova smyslu. Někdy prostě může pomoc. Například, když přesvědčíme nějakého člověka, aby si víc věřil. Sice jím tak trochu manipulujeme, ale je to vlastně dobré, protože tomu člověku dodáme sebevědomí. Nebo v diplomacii, třeba když přesvědčí někoho, aby neválčil, ale rešil problémy mírovou cestou.Tohle je vlastně taky manipulace, ale ta dobrá, která pomáhá.

Tak co, myslíte si že se vás manipulace vůbec netýká?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M.I.M.A M.I.M.A | Web | 2. května 2009 v 20:56 | Reagovat

To je hrozný a ještě když jsou někteří lidi takoví vyděrači- jdou na to chytře, začnou se tvářit smutně, začnou říkat, jak je to důležité a co všechno by se mohlo stát, kdyby mu někdo nepomohl. Takže nakonec někoho, proti jeho vůli, přemluví ať udělá co chtějí ...

2 Ronny Ronny | Web | 3. května 2009 v 14:20 | Reagovat

Je všude kolem nás, plíží se tiše, opatrně...a někdy až tak hlasitě, že je to blbost do nebe volající. Jasně, ty věty:"Byl bys hodný, kdybys pomohl..." slýchám pořád, a někdy je i sama používám. Když jsou to lidi, kteří to myslí úpřímně a stojí mi za to, proč ne. Ale když si někdo zvykne na to, že bych mu měla dobrovolně dělat otroka, tak to jde pak má veškerá ochota do kopru...

3 little black dress little black dress | E-mail | Web | 31. října 2012 v 12:39 | Reagovat

Is it a big deal when you are ot yet ready to update, lol! Take time with the previous one because many are not yet explored.
http://www.felldress.org/

4 rolex watches replica rolex watches replica | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 4:53 | Reagovat

Thank You For This Post, was added to my bookmarks.
http://www.latewatches.com/panerai-luminor.html

5 cheap rolex replica cheap rolex replica | E-mail | Web | 2. května 2013 v 8:21 | Reagovat

A. With cabbage patches!
http://www.shouldwatches.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama